Школа №7 » Поради психолога батькам » Як вберегти дитину від куріння?

Як вберегти дитину від куріння?

Автор: psychologist від 12-01-2017, 16:13

Головне - показувати правильний приклад

Згідно зі статистикою, якщо один з батьків курить, то з вірогідністю в 97% буде палити і дитина. Коли курящий батько говорить своєму чаду про шкоду куріння, дає настанови, попередження - всі ці слова і повчання будуть проігноровані, так як видима дитиною подвійність підриває довіру до батьків і, відповідно, до його слів.

Тому кращим впливом буде власний приклад - батьки не повинні палити і, якщо вони вже курять, прикласти будь-які зусилля, щоб кинути.

 

Створіть потужну негативну установку

Навіть якщо сам батько не курить, повністю захистити дитину від тютюнового диму складно - хтось курить в під'їзді, хтось - на балконі або у вікно, на вулиці, в кафе і в кіно. Тютюновий дим все одно викликає звикання, а паління - цікавість, яка підігрівається фільмами і образами кращих героїв. Все це формує у дитини інтерес, і йому хочеться спробувати "заборонений плід". Саме в цей момент важливо поговорити з дитиною про шкоду куріння, пояснити - чому це так страшно і шкідливо, можливо, навіть показати спеціальні фільми, в яких розповідається і про виробництво сигарет, і про їх шкідливий вплив на людський організм.

 

Жодних скандалів!

Дізналися, що ваша дитина вже курить? Постарайтеся обійтися без скандалів і криків. У підлітковому віці хлопчиками і дівчатками керує почуття протесту, тому будь-яка спроба заборонити обернеться лише ще більшим інтересом до сигарет.

Якщо ви дізналися, що дитина курить, то ваше основне завдання - підняти його самооцінку. Найкраще спокійно поговорити про те, з ким він курить, хто ще в компанії, чому їм всім це цікаво. Постарайтеся переконати дитину в тому, що без сигарет вона не втратить авторитет серед кращих однолітків, а лише викличе їхню повагу.

 

Тільки позитив

З юними курцями треба працювати тільки на хвилі позитиву. Безглуздо лякати дівчинку ранніми зморшками - вона ще дуже далека від цього. А ось зауваження про те, що після відмови від нікотину поліпшується зовнішність, проходять прищі і менше випадає волосся - може надати ефект.

Хлопчика ж можна наштовхнути на думку, що цілуватися з курцем - задоволення не з приємних, та й "псевдокрутістю" навіть юну дівчину не втримаєш.

 

Розвійте міфи

Підліткове середовище - найсприятливіше для появи і зміцнення міфів. Завдання батьків і вчителів - про ці міфи поговорити і розвіяти їх. Наприклад, до цих пір в ходу міф про те, що куріння допомагає схуднути. У результаті підлітки вірять в такий простий метод позбавиться від зайвої ваги, не замислюючись про наслідки. Ще один міф свідчить, що куріння допомагає розслабитися. Це не так, адже проблема лише "відсувається, поки тліє сигарета", але вирішувати її все одно доведеться.

"Куріння - не залежність, кину, якщо захочу» - самий небезпечний міф, адже, за статистикою, лише 1 людина з 100 може самостійно кинути палити. Крім цього, британські психологи провели дослідження, яке показало, що для формування тютюнової залежності школяреві у віці 12-13 років достатньо викурити 2-3 сигарети. Чим нижче вік, тим швидше формується механізм залежності - використовуйте цей аргумент у бесіді про шкоду куріння.

 

Заборонений плід - солодкий?

Існують три речі, які дорослому дозволені, а дитині ні - це пити, палити і займатися коханням. Найчастіше діти починають курити, щоб швидше подорослішати як у своїх очах, так і в очах оточуючих. Йому ще нічого не можна, але дуже хочеться. Можливо, якщо куріння не буде забороненим плодом, воно не стане таким необхідним етапом на шляху дорослішання?

 

Дозвольте дитині приймати рішення

Всі рішення - життєво важливі і не дуже - за своїх дітей приймають батьки. Тому рішення почати курити - може стати першим самостійним вчинком у житті вашої дитини.

Щоб такого не відбулося, варто давати підлітку більше свободи і сформувати у нього почуття відповідальності - перш за все, перед собою. Нехай він сам вирішує, ким йому бути, з ким дружити і як одягатися - і тоді дитині не доведеться за допомогою сигарет доводити вам свою самостійність.

 

Поговоріть про наркотики

Поясніть дитині, що таке наркотик, але розмовляйте з нею, як з дорослою людиною. Не варто лякати, їй потрібно - пояснити: що таке залежність, якою вона буває, як виникає, чому від неї так складно позбутися.

 

Дружіть

Маючи статус друга, завжди можна дізнатися більше про свою дитину, ніж коли вас сприймають як втілення строгості і покарання. Ставши дитині другом, ви першим дізнаєтеся, хто з його друзів і однолітків вже закурив, і зможете це з ним просто і спокійно обговорити, попутно довідавшись, чи цікаво йому самому спробувати викурити сигарету. Крім цього, взаємна дружба і довіра допоможуть проконтролювати і перші досліди з алкоголем, і любовні події в житті підлітка.