» » Фредерік Стендаль. Коротко про життя та творчість
*** Актуальна інформація щодо прийому документів до 1-ого классу розміщена тут ***

Фредерік Стендаль. Коротко про життя та творчість

Автор: admin від 21-01-2019, 17:41

Сучасному романістові необхідні відвага та

вміння ризикувати, щоб висвітлювати найпо-

таємніші куточки людської душі та суспільства.

Анрі Марі Бейль, який обрав собі літературний псевдонім Фредерік Стендаль, народився 23 січня 1783 року  у м. Греноблі (Франція), у родині адвоката. Мати хлопчика рано померла,  і батько доручив виховання сина католицькому священику — абатові Ральяну, який суворо ставився до юнака.

У 1797 р. він вступив до Центральної школи м. Гренобля, потім батько  відправив його до Парижа для навчання в Політехнічній школі, проте туди хлопець так і не  вступив через політичні події. Стендаль прибув до Парижа через декілька днів після листопадового перевороту 1799 р. (18 брюмера), коли молодий Наполеон  Бонапарт прийшов до влади й оголосив себе першим консулом. У 1800 р. сімнадцятилітній Анрі вступив в армію Наполеона. Брав участь у поході в Росію 1812 р., разом із наполеонівською армією зазнав жахи поразки й зимового відступу із Росії.

Після падіння влади Наполеона Стендаль виїхав до Італії, лише іноді відвідував батьківщину. Він полюбив Італію, де були поширені волелюбні ідеї. 1821 р. тут відбулося повстання опозиції, відомої як рух карбонаріїв (Неаполь, Турин та ін.). Через співчуття Стендаля до карбонаріїв італійський уряд звинуватив його в причетності до повстанців і запропонував терміново залишити країну. Однак перебування в Італії залишило глибокий слід у творчості Стендаля. Він із захопленням вивчав італійське мистецтво, живопис, музику. Ця країна надихнула його на цілу низку творів: «Історія живопису в Італії», «Римські  прогулянки», новели «Італійські  хроніки», роман «Пармський  монастир» («Пармская обитель»), повість «Ваніна Ваніні» та ін.

У Франції правила ненависна Стендалю династія Бурбонів, яка викликала гостру критику митця. Ставлення письменника до реакції та режиму Реставрації втілено в його романах. У 1830 р. Стендаль був призначений консулом у маленьке містечко Чівітавекк’я.      23 березня 1842 р. Стендаль помер у місті Парижі (Франція). На його могилі, на кладовищі Монмартр, згідно із заповітом митця, викарбувані слова: «Арриго Бейль. Міланець. Писав. Кохав. Жив».

Стендаля вважають засновником реалістичного соціально-психологічного роману у Франції. Він закликав створювати «сучасні трагедії» прозою, досліджувати складну природу людини й суспільства, як це робив В. Шекспір. Мистецтво, на думку письменника, має бути правдивим і бойовим, слугувати громадському благу, виявленню сутності людини й суспільства.   Ці погляди митця втілені в його романі «Червоне і чорне» (1830), який став шедевром світової класики.