» » Уривки із підручника «Зарубіжна література» Гомер. «Одіссея». Аназіз поеми
*** Актуальна інформація щодо прийому документів до 1-ого классу розміщена тут ***

Уривки із підручника «Зарубіжна література» Гомер. «Одіссея». Аназіз поеми

Автор: admin від 12-09-2018, 17:13

Разом з Одіссеєм ми вирушаємо в захопливу подорож сторінками Гомерового епосу, де на вас чекають цікаві відкриття!

«ОДІССЕЯ». Думка про батьківщину. Сюжет «Одіссеї» тісно пов’язаний із подіями «Іліади» і є продовженням міфів про Троянську війну. Волею богів Одіссей  опиняється далеко від своєї батьківщини — острова Ітака, де він був царем. Його  дружина Пенелопа й син Телемах сумують за ним, а в домі, що залишився без господаря,  порядкують чужі люди, які прагнуть заволодіти майном Одіссея, його дружиною й здобути владу над усім островом. Прагнучи врятувати матір і рідну домівку, Телемах вирушає в подорож на пошуки батька.

Одіссей з’являється лише в пісні п’ятій твору. Він уже вісім років перебуває на острові  німфи Каліпсо, відірваний від родини та своєї землі. Герой шукає шляхи повернення на  батьківщину. Однак Каліпсо не збирається відпускати його, але втручання богів допомагає Одіссеєві звільнитися. Розбурханим морем він пливе до омріяної Ітаки, проте буря вщент розбиває пліт. Герой досягає невідомого берега вплав і, знесилений, засинає. Він  потрапляє на острів Схерія, у країну феаків. Їхній правитель Алкіной гостинно прийняв Одіссея, а той розповів йому про свої пригоди. Феаки допомогли героєві дістатися до рідної землі.

  Багато доріг і чимало поневірянь доведеться йому пройти, поки він знову побачить  Ітаку. Боги, природні стихії, ворожі сили й спокуси постійно випробовують Одіссея, але його душа невпинно лине до рідного дому. І, урешті-решт, герой досягає бажаної мети.

Однак йому ще доведеться навести лад у власному домі — перехитрити й повбивати зухвалих юнаків, які хазяйнували там, уважаючи Одіссея давно загиблим і примушуючи його дружину Пенелопу вийти заміж за одного з них. Разом із відданими йому слугами та сином Телемахом Одіссей розправляється зі знахабнілими «женихами» й зустрічається з  Пенелопою. У фіналі Одіссеєві вдається відновити зв’язок із родиною та своєю батьківщиною.

     У поемі Гомера «Одіссея» утверджується висока ідея любові до рідного краю та свого роду.

 

Міф і реальність у творі. На відміну від «Іліади», де багато уваги приділено опису воєнних подій, в «Одіссеї» основну увагу зосереджено на показі тривалого й складного шляху Одіссея додому. Довкола подорожі героя розгортається розмаїтий та цікавий світ, де тісно поєднано міфологічне й реальне. Захопливі пригоди Одіссея поєднуються з реалістичними описами побуту, людськими стосунками й психологією героїв.

   Стиль «Одіссеї» називають пластичним, бо у творі є багато деталей предметного світу. У поемі зображені не тільки фантастичні пригоди та чарівні події, а й прості речі, зроблені  ремісниками. Так, Пенелопа дістає з комори ключ, «вигнутий тонко із міді», «дуже гарний  із держальцем зручним слонової кістки». Вона переступає дубовий поріг, що колись його  тесля «гладко увесь обтесав». Телемах Одіссеїв лук «до дверей прислонив, обтесаних гарно». Описуючи різні речі й події повсякденного життя, Гомер не забуває, що земний світ є  відображенням світу Космосу та богів.

Водночас Гомер оспівує світ почуттів та емоцій героїв. Туга за батьківщиною, сум за коханою, тривога за рідних, радість перемоги, відчай від поразки, хвилювання за товаришів — увесь спектр людських переживань є в «Одіссеї». Здається,  що Гомер разом зі своїм героєм відкривав не тільки незвідані  землі, а й глибини людської душі. Це свідчить про велику майстерність легендарного автора.

 

Образ Одіссея. Мандри Одіссея наповнені небезпечними  подіями, які були характерні для традиційного міфологічного  сюжету. Герой постійно перебуває на межі життя і смерті, він стикається не тільки з міфологічними істотами, а й із підлістю, несправедливістю та ворожістю людей. Однак Одіссей багато разів демонструє свою фізичну силу, витривалість, кмітливість і винахідливість. Він хитрий та дотепний, діє не спонтанно, а помірковано й розважливо. Не випадково саме Одіссей  придумав спорудити дерев’яного коня, завдяки якому греки перемогли троянців. Гомер наділяє Одіссея постійними епітетами: хитромудрий, богорівний, богосвітлий та ін.

Боги випробовують Одіссея також жіночою красою й жіночими чарами (сирени, Кірка, Навсікая, Каліпсо). І тут він теж виходить переможцем, бо постійно думає про свою батьківщину, товаришів, дружину Пенелопу.   Образ Одіссея став «вічним» образом у художній літературі, який надихає багато поколінь митців. А поруч із ним — «вічний» образ Пенелопи, утілення відданого кохання й подружньої вірності.

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм іменем.